داستان گیاهی در قرنطینه

giahi3

داستان گیاهی در قرنطینه

نوشته بیژن نجدی

اجرا : مائده

ویرایش : امیر حسین

موسیقی : کارن همایونفر، مجید انتظامی

بیژن نجدی (۱۳۲۰- ۱۳۷۶) شاعر و داستان‌نویس گیلانی ست. او از سال ۱۳۴۵ فعالیت ادبی خود را آغازکرد. نجدی در زمان زندگی خود تنها مجموعه داستان «یوزپلنگانی که با من دویده‌اند» را در سال ۷۳ منتشر ساخت که در سال ۷۴ جایزة قلم زرین جایزه گردون را به خود اختصاص داد. بقیه آثارش پس از درگذشتش توسط همسرش به چاپ رسید.
او راجع به خودش می گوید “من به طرز غم انگیزی بیژن نجدی هستم”…
بیژن نجدی نویسنده‌ای با ذوق ادبی است که داستان‌هایش در سبک‌های واقع‌گرایی و فراواقع‌گرایی است. وی از پیشگامان داستان نویسی پست مدرن در ایران به شمار می آید. نشانه‌های سبک واقعیت‌گرایی در بخش‌های مختلف برخی از این داستان‌ها از زندگی ملموس شخصیت‌ها و نشانه‌های سبک فراواقعیت گرایی در تعداد دیگری از داستان‌ها از هم ذات پنداری با اشیای بیجان است که به طور بارز به ذهن خواننده کتاب منعکس می‌شود.
یوزپلنگانی که با من دویده‌اند کتابی حاوی ده داستان کوتاه از بیژن نجدی است. این مجموعه داستان درسال ۱۳۸۹ توسط محمد‌رضا دمابی به زبان انگلیسی ترجمه و در مجله نوشتا شماره شانزدهم به چاپ رسیده است.
خانم مریم حسینیان (نویسنده) درباره این کتاب اینطور می نویسد:
“داستانهای او بی آنکه خجالت بکشند به قلمروی شعر وارد می شوند و بعد؛ آنجا که لازم است باز می گردند به دنیای داستان.
یوزپلنگان نجدی گاهی آنقدر سریع می دوند تا جایی (شاید اواسط داستان) نفس کم می آورند و آنجا که مخاطب متحیر می ماند، دندانهای تیزشان را نشان می دهند و بعد با پرشی بلند به خط پایان می رسند.
نجدی نه شاعر است و نه نویسنده حرفه ای و در عین حال هم شاعر است و هم نویسنده .آنچه سبب می شود که داستانهای او به عنوان مرزی میان شعر و داستان ( بیشتر داستان) باقی بماند؛ شناخت نجدی از جهان شعر و داستان است.
نمی توان ادعا کرد که جهان داستان های نجدی تخیلی و فانتزی است. حتی نباید گمان کنیم که شخصیتهای او ( همان طاهرها و ملیحه ها و مرتضی ها ) غریب و متعلق به دنیای ذهن نویسنده اند. نجدی بازآفرینی واقعیت نمی کند . او خالقی است که با وسواسی شاعرانه رنگها و صداها و فضاها را تلفیق می کند تا جهانی خاص پیش روی آدمهایش ظاهر کند و بعد آرام آرام بستر داستان را در ذهن مخاطب بگستراند.”

19 دوست داشتمش