گلستان سعدی، دیباچه

 گلستان ، دیباچه  ( نسخه دکتر خلیل رهبر )

اجرا : نارسیس

زیر نظر : فریبا فعال

انتخاب و تنظیم موسیقی متن : فرهاد

در ادبیات ایران و جهان ، گوهرهای فراوانی وجود دارد که بالطبع از نظر اهمیت و ارزش با یکدیگر متفاوتند . این تفاوت مربوط به سطح نوشتار ، مفاهیم موجود در متن و یا مدت زمانی که از نگارش اثر می گذرد است . بنابراین ، کم اند گوهرهایی که  از هر جهت خیره کننده باشند ، و نه تنها این تاثیر خود را در طول قرون متمادی از دست نداده باشند ، بلکه روز به روز بر جلوه ی آن ها افزوده شده باشد .
گلستان از دردانه های جهان ادبیات است که در سال 656 هجری قمری به قلم توانای شیخ مصلح الدین مشرف الدین سعدی شیرازی به رشته ی تحریر درآمده . زیبایی این اثر همه جانبه بوده و مفاهیم ، قلم بی نظیر و عبور از مرزهای زمان و مکان را شامل می شود .
زبان گلستان ، نثر و نظم آمیخته با یکدیگر است که برای بیان مفاهیم اخلاقی ، اجتماعی و حتی گاها عرفانی به کار گرفته شده است . کتاب با دیباچه آغاز می شود و در هشت باب ادامه پیدا می کند که هر باب شامل حکایات و پندهایی شیرین مرتبط با عنوان خود است .
دیباچه :
مقدمه ای است منحصر به فرد بر گلستان که سعدی با ظرافت تمام پند آموزی را از همان جا با یادآوری عارفانه خدای یگانه و نعمات او ، و الزام خواننده به شکرگزاری و تفکر و تامل در این نعمت ها آغاز می کند :
« منت خدای را عزوجل که طاعتش موجب قربت است و به شکر اندرش مزید نعمت . هر نفسی که فرو می رود ممد حیات است و
چون بر می آید مفرح ذات ، پس در هر نفسی دو نعمت موجود است و بر هر نعمتی شکری واجب … »
پس از آن به مدح پیامبر اکرم ( ص ) پرداخته و مهر تاییدی بر مسلمانی خویش می زند .
از آن جا که در گذشته چیزی به عنوان صنعت چاپ وجود نداشته ، تایید حکام زمان برای انتشار یک کتاب الزامی بوده . بنابراین مدح پادشاهان و حکمرانان که در بیشتر آثار گذشتگان همچون حافظ ، فردوسی ، نظامی ، …. ) به چشم می خورد ، کاملا  امری عادی محسوب می شده . به همین ترتیب در دیباچه گلستان نیز آن جا که  سعدی به مدح ابوبکر سعد بن زنگی می پردازد ، دقیقا به این نکته اشاره می کند :

« ذکر جميل سعدي که در افواه عوام افتاده است و صيت سخنش که در بسيط زمين رفته و قصب الجيب حديثش که همچون شکر مي خورند و رقعه منشآتش که چون کاغذ زر مي برند ،  بر کمال فضل و بلاغت او حمل نتوان کرد ؛ بلکه خداوند جهان و قطب دايره زمان و قايم مقام سليمان و ناصر اهل ايمان اتابک اعظم مظفر الدنيا و الدين ابوبکر بن سعد بن زنگي ظلّ الله تعالي في ارضه رَبِّ اِرْضَ عَنهُ و اَرْضِه بعين عنايت نظر کرده است و تحسين بليغ فرموده و ارادت صادق نموده ، لاجرم کافه انام از خواص و عوام ، به محبت او گراينده اندکه الناسُ علي دينِ ملوکِهم »
در ادامه به چگونگی شروع نگارش گلستان اشاره می کند و پس از بزرگداشت ابوبکربن ابی نصر ، با معرفی باب ها و عناوین آن دیباچه را به پایان می برد .
در اجرای صوتیی که در پیش رو دارید دو نکته مهم در نظر گرفته شده است . اول وفاداری کامل به متن و عدم حذف هیچ کدام از بخش ها ، دوم رعایت اصول صحیح خوانی به گونه ای که حتی الامکان به زبان فارسی امروزی نزدیک باشد .
 
این اجرا توسط نارسیس و زیر نظر خانم فریبا فعال ؛ کارشناس ادبیات فارسی ؛ انجام شده است . منبع اجرا نسخه ی دانشگاهی کتاب گلستان چاپ 1368 است که به کوشش دکتر خلیل خطیب رهبر تهیه و تنظیم گردیده . انتخاب و تنظیم بسیار زیبای موسیقی آن نیز بر عهده فرهاد بوده است .
در آخر از شنوندگان عزیز عاجزانه تقاضا داریم در صورت مشاهده هر گونه اشکال و یا ضعف در این کار ، ما را در ارتقای آن یاری فرمایند . 

M3321M-0048

30 دوست داشتمش

3 Responses

  1. 04/02/2016

    […] گلستان سعدی، دیباچه داستان کوتاه خمره همشهری کبوتر داستان کوتاه یستردی (دیروز) نوشته هاروکی موراکامی – قسمت دوم […]

  2. 25/02/2016

    […] گلستان سعدی، دیباچه گلستان سعدی، باب اول، حکایت اول تا ششم داستان دوست نوشته صادق چوبک داستان دیدن دختر صددرصد دلخواه در صبح زیبای آوریل […]

  3. 12/05/2016

    […] گلستان سعدی، دیباچه گلستان سعدی، باب اول، حکایت اول تا ششم گلستان سعدی، باب اول، حکایت هفتم تا دوازدهم گلستان سعدی، باب اول، حکایت سیزدهم تا هفدهم […]