مولانا در خانقاه شمس تبریزی – قسمت اول

مولانا در خانقاه شمس تبریزی – قسمت اول

تهیه و اجرا :حمید رضا محمدی

 

در زیبایی و شیوایی اشعار استاد شهریار جای هیچ شکی نیست و قلم این پیر شعر ایران زمین از زبانی کهن چنان مینگارد که دل هر خواننده عاشق این ابیات را میلرزاند . حال تا کجا که استاد شعر و ادب خود به مدح استاد عالم شکر سرایی چون جلال الدین محمد مولوی رومی میسراید که ابیاتی شنیدنی و خواندنی و بس دلنواز است .

در این بین صدای شیوا و رسای حمید رضا محمدی لذت شنیدن ابیات را دو چندان کرده و برای همه دوستداران شعر وادب شنیدن این قطعه زیبا رو توصیه میکنم .

«شهر تبريز است و كوى دلبران
ساربانا باربگشا ز اشتران»
شهر تبريز است و مُشكين مرز و بوم
مهد شمس و كعبه مُلاّى روم
كاروانا خوش فرود آى و در آى
اى به تار قلب ما بسته درآى
شهر ما امشب چراغان می كند
آفتاب چرخ مهمان می كند
شب كجا؟ ميهمان آفتاب
اين به بيدارى است يا رب يا بخواب؟
شهر ما از شور، لبريز آمده است
وه كه مولانا به تبريز آمده است…

molana

38 دوست داشتمش

13 Responses

 1. نارین says:

  فوق العاده بود! هم شعر بی نظیر استاد شهریار. هم خوانش صحیح و احساس عالی آقای محمدی. هم انتخاب آهنگ ها. فکر کنم سال ها بود چنین حض شنیداری ای نبرده بودم.

  واقعا دست مریزاد.

  بی صبرانه منتظر قسمت های بعدی این شعر و همچنین کارهای بعدی شما هستیم. بیشتر شعر بخونین برای قاصدک که ما بیایم گوش بدیم دلمون وا بشه

 2. زهرا says:

  خیلی خوب بود این برنامه. خسته نباشید. البته از این شعر شهریار گویا نسخه های مختلفی توی اینترنت هست که بعضی حروف و یا کلماتش با نسخه ی خوانده شده در این برنامه متفاوت هست. ممنون میشم اگر ذکر بفرمایید که آیا شما از روی کتاب شهریار خوندیدن؟ نام کتاب رو هم میشه بفرمایید؟

  بازهم خیلی ممنون از ساخت این برنامه حرفه ای.

 3. محمد says:

  فوق العاده زیبا بود

 4. مائده says:

  واقعا خوب بود! دستتون درد نکنه!

 5. محمدی says:

  درود و سپاس فراوان از لطف همه دوستداران شعر و ادبیات فارسی . خوشحالم و خدا رو شاکرم از اینکه این کار مورد توجه و علاقه شما عزیران قرار گرفت . مثنوی ” مولانا در خانقاه شمس تبریزی ” از شاهکارهای بی نظیر استاد شهریار است که با مهارت هر چه تمامتر توانسته است در این اثر نمایش وار تمامی شعرا و عرفای پارسی گوی را همراه و همسفر سر سلسله ایشان یعنی حضرت مولانا نموده و از این رهگذر صحنه های بسیار جذاب و دلربایی را در خانقاه شمس تبریزی در شهر تبریز به تصویر کشیده است . امیدوارم سهم کوچکی در همراه کردن شما عزیزان با کاروان قدسیان و عرشیان نصیب برده باشم
  با احترام فراوان.

 6. محمدی says:

  ضمن سپاس مجدد از توجه شما خوبان ؛
  مثنوی ” مولانا در خانقاه شمس تبریزی ” از جلد دوم کتاب مجموعه اشعار استاد شهریار چاپ موسسه انتشارات نگاه میباشد که توسط این حقیر روایت گردیده است .

 7. مریم says:

  سلام
  . قطعه ای فوق العاده زیبا ، با شعر پر شور استاد شهریار و موسیقی زیبای استاد علیزاده ! مجموعه ای از بهترینها ،
  این ظاهر این اجراست . ولی من چیزی فراتر از این کلمات در این کار احساس کردم . آقای دکتر محمدی ، ارتباط عمیقی با کلام زیبای استاد شهریار برقرار کردند و گویای نوای نینوای استاد علیزاده هم کاملا مناسب این کلام بوده ، من توانستم به خوبی در ذهنم تصویر سازی کرده و خودم را در جایگاه میزبان کاروان مولانا ببینم ، و این جایگاه به قدری شور انگیز و فاخره که هیجان ناشی از آن ، نه تنها صدای آقای دکتر محمدی که جان من رانیز سوزان می کند .

 8. نسیم says:

  ممنونم آقای محمدی . با صدای رسا و دلنشین تون به اشعار استادشهریار جان بخشیدید . بی صبرانه منتظر شنیدن بخش های بعدی هستم .

 9. مهدی says:

  مثل همیشه زیبا . آدم از خودش بی خود میشه وقتی که به معنای اشعار دقیق میشه . و اینکه چرا با وجود چنین عوالمی در دنیای موجود ما باز هم درگیر جزئی ترین مشکلات روزمره هستیم و نمی تونیم به راحتی از کنار خیلی هاشون بگذریم . امیدوارم موفق باشید . منتظر کارهای بعدی هستم .دوست دارم عالی ترین مفاهیم معنوی رو بخونم چون می دونم باعث بلند شدن روح آدم میشه و بدون اینکه خود آدم متوجه بشه به مرور چشمه های حکمت رو بر زبان انسان جاری می کنه . چیزی که همه در طول تاریخ دنبالش بودن . کیمیای واقعی . . .( حکمت )

 10. مرتضی توکلی says:

  بسیار زیبا و تأثیرگذار بود… سپاس

 11. محسن غلامی says:

  سلام و درود خدمت جناب دکتر محمدی عزیز، بسیار عالی و زیبا بود، مثل همیشه لذت بردم.

 12. Hassan hamzeloei says:

  Besyar Ali bood

 13. زکریا says:

  آقاجان این آقای محمدی شعر شهریار را بدجوری غلط می خواند لطفا اصلاح کنید