عقاید یک دلقک – قسمت اول

عقاید یک دلقک

نوشته: هاینریش بل

ترجمه: محمد اسماعیل زاده

اجرا : محمد سلطانی

موسیقی متن : انیو موریکونه

تنظیم : امیر حسین

 

548772_LS2T10ITبسیاری اعتقاد دارند که رمان عقاید یک دلقک یکی از 10 اثر برجسته ادبیات معاصر است . هاینریش بل با الهام از فشار روحی و روانی که به مردم آلمان پس از جنگ تحمیل شده بود داستانی را خلق کرد که کششی فوق العاده و جذاب و همینطور دارای لایه های روان شناختی بسیاری است . مجموعه رمان تکیه بر اندیشه هایی است که در ذهن نفر اول داستان میگذرد و داستان کمتر به مکالمات وابسته است با اینحال رمان خسته کننده نیست و خواننده فصل به فصل به تعقیب آن میپردازد .

هاینریش بل ۲۱ دسامبر ۱۹۱۷ در شهر کلن به دنیا آمد. در بیست سالگی پس از اخذ دیپلم در یک کتابفروشی مشغول به کار شد اما سال بعد از آن هم‌زمان با آغاز جنگ جهانی دوم به خدمت سربازی فراخوانده شد و تا سال ۱۹۴۵ را در جبهه‌های جنگ به سربرد. بیشتر دوران خدمت سربازی او در جبهه‌های شرق آلمان بود و در پایان جنگ هم به جبهه فرانسه اعزام شد که در آنجا برای چندین ماه به اسارت متفقین درآمد.

او در سال ۱۹۴۲ با آن ماری سش ازدواج کرد که اولین فرزند آنها، به نام کرسیتف، در سال ۱۹۴۵ بر اثر بیماری از دنیا رفت. پس از جنگ به تحصیل در رشته زبان و ادبیات آلمانی پرداخت. در این زمان برای تأمین خرج تحصیل و زندگی در مغازه نجاری برادرش کار می‌کرد. در سال ۱۹۵۰ به عنوان مسئول سرشماری آپارتمان‌ها و ساختمان‌ها در اداره آمار مشغول به کار شد.

در سال ۱۹۴۷ اولین داستان‌های خود را به چاپ رسانید و با چاپ داستان قطار به موقع رسید، در سال ۱۹۴۹، به شهرت رسید. و در سال ۱۹۵۱ با برنده شدن در جایزه ادبی گروه ۴۷ برای داستان گوسفند سیاه موفق به دریافت اولین جایزه ادبی خود شد. در ۱۹۵۶ به ایرلند سفر کرد تا سال بعد کتاب یادداشت‌های روزانه ایرلند را به چاپ برساند.

در ۱۹۷۱ ریاست انجمن قلم آلمان را به عهده گرفت. او همچنین تا سال ۱۹۷۴ ریاست انجمن بین‌المللی قلم را پذیرفت. او در سال ۱۹۷۲ توانست به عنوان دومین آلمانی، بعد از توماس مان، جایزه ادبی نوبل را از آن خود کند.

هاینریش بل خروج خود و همسرش را از کلیسای کاتولیک، در سال ۱۹۷۶، اعلام کرد. او در ۱۶ ژوئیه ۱۹۸۵ از دنیا رفت و جسد او در نزدیکی زادگاهش به خاک سپرده شد.

 

aaa1

 

84 دوست داشتمش

8 Responses

 1. سیاوش says:

  با تشکر از شما.
  میخواستم بگویم که این کتاب قبلا بصورت کتاب گویا درآمده با گویندگی آرین آریانی این هم لینک دانلود :
  http://audiolib.ir/?s=%D8%AF%D9%84%D9%82%DA%A9
  با توجه به کمبود کتاب های گویا ، دوستانی که میخواهند زحمت گویا نمودن کتاب هارا متقبل شوند به سراغ کتاب هایی بروند که نسخه گویای آن موجود نیست. تا دوباره کاری صورت نگیرد و کتاب های بیشتری بصورت کتاب گویا درآید.

 2. امیرحسین says:

  ممنون از راهنمایی شما . کتابهای ارزشمنذی مثل عقاید یک دلقک همواره برای علاقه مندان ادبیات جهان مورد توجه بوده اند و همین قضیه موجب ارائه ترجمه های متعدد از آثار یک نویسنده میشود و طبعا هر مترجم دارای سبک و سیاق خود و طرفداران خود میباشد . کتابخوانی و کتاب صوتی هم قدری شبیه همین موضوع است . دوستان ما بر حسب علاقه شخصی کتبی رو انتخاب میکنند و برای ما میخوانند وظیفه ما استفاده از ابزار های موجود در حمایت این دوستان است .در این فعالیت داوطلبانه هیچگونه اجبار و یا تاکیدی بر ساخته ای خاص و یا اجرایی خاص نمیباشد و طبعا اگر دوستان دیگری علاقه داشته باشند که کتب دیگری را برای ما بصورت صوتی اجرا کنند با حمایت کامل گروه فنی گاهشنود قاصدک در خدمت دوستانی چون شما خواهیم بود .

 3. مریم راضی says:

  سلام. ممنون که کتاب مورد علاقه من رو خوندین. منتظر قسمت های بعدی داستان هستم!
  من تمام کتاب های هاینریش بل رو که به فارسی ترجمه شده خوندم! نویسنده مورد علاقه من ئه.
  اگر کس دیگه ای هم سبک هاینریش بل رو دوست داره توصیه می کنم حتما کتاب “سیمای زنی در میان جمع” ش رو هم بخونه.

 4. masyh says:

  این کتاب فصل 12ش کی میاد بیرون؟
  کتاب گویای این اثر از آرین آریانی هم به نظر امکان دانلودش وجود نداره.
  اگه کسی این اثر رو داره ممنون میشم لینکش رو قرار بده.
  با تشکر

 5. zahra says:

  ممنون.

 6. کیمیا says:

  ممنون .سایت خوبیه.
  اقای سلطانی ،کارتون یه ایراد داره اونم اینکه وقتی دارید مکالمات رو می خونید صدای طرف مقابل رو با فریاد و بسیار گوشخراش ادا می کنید.

 7. محمد says:

  کیمیا جان،

  ممنون از اینکه گوش کردید و ممنون از نظرتون.
  سعی می کنم لحاظ کنم حتماً.

 8. احسان says:

  بقیه قسمتاش کجاس؟