داستان جزیره، بخش اول

در این برنامه، بخش اول داستان “جزیره” از غزاله علیزاده را می شنویم.

اجرا: سپیده

ویرایش و میکس: مسلم

آهنگ ها:

Russian Romance

Maid with the Flaxen Hair

عکس شاخص: هدا رستمی

«غزاله عليزاده» در بهمن ماه 1325 در «مشهد» به دنيا آمد. ليسانس علوم سياسي را از دانشگاه تهران گرفت. پس از آن به فرانسه رفت و در دانشگاه «سوربن» پاريس در رشته‌هاي فلسفه و سينما درس خواند. او کار ادبي خود را از دهه‌ي 1340 و با چاپ داستانهايش در مشهد آغاز کرد. نخستين مجموعه داستانش «سفر ناگذشتني» نام دارد که در سال 1356 انتشار يافت. از آثار معروف او مي‌توان از رمان دو جلدي«خانه‌ي ادريسي‌ها» و مجموعه داستان «چهاراه» نام برد. آثار ديگر او عبارتند از: دو منظره، تالارها، و شب‌هاي تهران.

کتاب «خانه‌ي ادريسي‌ها» سه سال پس از مرگ غزاله، جايزه‌ي «بيست سال داستان‌نويسي» را به خود اختصاص داد. يک سال پيش از مرگش به دعوت انجمن ايرانيان «وال‌دو مارن» در جنوب پاريس، به آنجا رفت و به خواندن قسمتي از قصه‌ها و داستان‌هايش پرداخت. «غزاله عليزاده» يکي از امضاکنندگان بيانيه‌ي 134 نفر به‌عنوان «مانويسنده‌ايم» بود.

در يک روز جمعه 21 ارديبهشت‌ماه 75 برابر با 10 ماه مه، چند تن از ساکنان محلي در جنگل اطراف رامسر در روستاي «جواهرده» ، جسد او را يافتند که از درختي حلق‌آويز شده بود. غزاله دو روز پيش از اين حادثه از مشهد به رامسر رفته بود تا آگاهانه به مرگ بپيوندد.

در سال 1373 کتاب «چهارراه» او به‌عنوان بهترين مجموعه‌ي داستان سال 1373 برگزيده شد.

32 دوست داشتمش

4 Responses

 1. مسافر says:

  ممنونم از زحمتی که کشیده اید
  منتظر شنیدن دومین قسمتش می مانم

 2. سپیده says:

  ممنون از شما که می شنوید و دلگرمی می دهید مسافر عزیز

 3. saina says:

  foghol ade bod sepide joooon vaghean dosesh dashtam sedaye kheily delneshini dary ,

 4. من says:

  واقعا لذت بردم از صدای راوی داستان. پاینده باشید.