جامعه شناسی خودمانی – بخش سوم: صداقت ما

من و قوم من غرقه ایم در منجلابی آکنده از دروغ
دروغ هایی به خود، خویشان خود
آشنایان و بیگانگان
و به ظن آن من دیگرم
اینها تلاش مذبوحانه ای است
برای چنگ زدن بیشتر به دنیا
و بردن تکه استخوانی بیش

جامعه شناسی خودمانی – حسن نراقی
کاری از: محسن ح
ویرایش صوتی و میکس: محسن ح و سحر م
قطعات موسیقی متن:
– جبر جغرافیایی – محسن نامجو

– I’ve got no strings on me – soundtrack of the movie Pinocchio (1940)
– Promenade Di Pinocchio – Nicola Piovani – soundtrack of the movie Pinocchio (2002)

Honest Pinocchio by Mike He

25 دوست داشتمش

5 Responses

 1. من says:

  واقعا آدم شرمش می آد خاطرات دیگران رو می شنوه از سفرها شون به ایران. هرچند که خیلی هم دور از واقعیت ِ امروز جامعه نیست که من ِ دانشجو فکر می کنم وظیفه م گوش ندادن و دودرکردن کلاس هاست و اگر کسی سر کلاس شش دانگ حواسش با استاد باشد و جزوه بنویسد به سخره می گیرمش و برچسب خرخون می زنم و طردش می کنم از جمع های دوستانه. تمرین برای کپ زدن است و امتحان برای تقلب یا پیچاندن و گواهی پزشکی ِ دروغی آوردن. یا من که از بهترین دانشگاه فنی ایران مدرک دارم یادم هست که بعضی حتی به استاد دروغ می گفتند که پدرم فوت کرده بود که امتحان پایان ترم درستان را نیامدم. با لباس مشکی و ریش چند روز اصلاح نشده. همه ی اینها برای آنکه استاد رحمش بیاید و پاس کند که مجبور نباشی ترم بعد درس بخوانی.

 2. امیر says:

  ای کاش می شد چند بار “دوستش داشتم” را بزنی!

 3. وینرز says:

  این موضوع هر قدر تذکر داده بشه، باز هم کمه.
  ممنون از وقتی که میگذارید.

 4. بهنام says:

  سلام
  اول از همه تشکر می کنم از زحمتی که برای گردآوری این مجموعه کشیدین. فکر می کنم از این دست برنامه ها باز هم باید ساخته بشه و مشکل دروغ باید جدی تر از این ها ریشه یابی بشه. ولی چیزی که من لازم دیدم یاد آوری کنم این بود که این قسمت بیشتر شبیه به نصیحت بود یعنی می خوام بگم که در ارائه مطلب از نو آوری خاصی استفاده نشده بود که من مخاطب (شخصا خودم رو می گم) جذب بشم. لحن صحبت یه مقدار یکنواخت بود و من احساس می کردم صرفا شنونده یه سری اطلاعات پردازش نشده هستم.
  ممنون از شما

 5. حمید says:

  با احترام به نظر دوست خوبمون بهنام، اعتراف می کنم که بسیاری از این صفات زشت دو دارم و بدتر از همه عدم شجاعت راستگویی در همه ی ارکان زندگی ام. لذا برای بنده که نه وقت میذارم تا مطالب ارزشمندتری رو بخونم و نه هیچ سررشته ای از روانشناسی و بخصوص عرفان دارم؛ این دست برنامه ها محشر و بیدار کننده است. بازم تشکر

  درود و دو صد بدرود