سی و یکم می 2015،جذابیت و نخستین قدم در ارتباط؛ پیشنهاد (قسمت دوم)

برنامه زنده 31 می ۲۰۱۵

موضوع برنامه: جذابیت و نخستین قدم در ارتباط؛ پیشنهاد (قسمت دوم)

اجرا: احسان و پگاه

مهمان برنامه: آیدا، حکیمه، سالار، لاله و مهسا

موسیقی پخش شده:

خواب بازی: گروه The Ways

 

پخش شده از استودیو سی جی اس ار دانشگاه البرتا، ادمونتون، کانادا

7 دوست داشتمش

5 دیدگاه‌

 1. samin گفت:

  ممنون از اینکه این بار بحث رو واضح تر شروع کردید و موضع رادیو رو مشخص کردین.
  روی صحبت این کامنت با خانم های شرکت کننده در بحث هست. فکر کنم خانم حکیمه بودن که گفتن به قول خودمون “دُم به تله نده”. می خوام بهشون بگم دوست عزیز همین شما به عنوان یک خانم با بیان (مجدد) این جمله دارین این دیدگاه رو بازتولید می کنین که ازدواج برای آقایون تله است! و تا وقتی ما ها خودمون حتی در گفتارمون از این موارد پرهیز نکنیم، خیلی تغییرات اتفاق نمی افتن.
  امیدوارم از این به بعد اگر جایی صحبت می کنین یا متنی می نویسین یا نظری میدین یک بار دیگه مرور کنین و ببینین آیا حرف مردسالارانه ای یا ضدزنی رو تکرار کردین؟ اولین قدم در راه اصلاح این مسائل حداقل حذف این موضوعات از زبان رایج ماست. بخصوص اینکه از زبان یک خانم گفته بشه.

 2. درسا گفت:

  چیزی که سالار میگه راجع به بار مسئولیت زیاد به عهده آقایون در ازدواج تا حدی درسته و دلیلش دقیقا جامعه‌ی مردسالاره. چیزی که آقایون باید بفهمن اینه که مردسالار بودن جامعه و یا سنت فقط به خانم ها لطمه نمیزنه بلکه آقایون هم قربانی هستند. فرهنگ مردسالار مرد رو مسئول تمام مسائل مالی و تصمیمات زوج می دونه. فرهنگ مردسالار تلقین می کنه که زن مایملک مرد هست و برای به دست آوردن این مایملک باید مهریه ی بالا بپردازه، درآمد بالا داشته باشه، خونه داشته باشه و چه و چه. پس اگر این نگاه و این فرهنگ اصلاح بشه، این فشار روانی از روی پسرهای ایرانی هم برداشته میشه. اونوقت هست که ازدواج یک اشتراک دوجانبه میشه که توش هر دو سمت باید کار کنن و پول دربیارن. مسئولیت ها تقسیم میشه. تربیت بچه تنها به عهده ی مادر نیست و پدر هم تا حد خوبی شریک هست در این امر، همانطور که مادر در امور اقتصادی مشارکت داره. کارهای خونه بین زوج تقسیم میشه.
  حالا یه دیدگاه اینه که بگیم خوب ما که الان جامعه مون مردسالاره دیگه کاریش نمیشه کرد من بعنوان یک پسر یا دختر باید ببینم تو این جامعه ی مردسالار چطور می تونم رابطه رو برقرار کنم و ازدواج کنم. یک دیدگاه هم اینه که خودت رو اصلاح کنی و تمام سعی‌ت رو بکنی تا المان های مردسالارانه و ضدزن رو از زندگی و دیدگاه خودت حذف کنی. شریکی رو برای زندگی‌ت انتخاب کنی که تفکرات مردسالارانه نداشته باشه و بعد باهم یک زندگی مشترک موفق رو تجربه کنین.
  من این حرف ها رو به صورت شعار نمی گم. تجربه ی شخصی خودمه. من شریک زندگیم رو اینطوری انتخاب کردم و الان هم بعد از چند سال که می گذره همچنان هردومون سعی بر این داریم که ببینیم کجای کارهامون یا دیدگاهامون ایراد داره اصلاحشون کنیم. باهم راجع بهشون حرف بزنیم.
  مواردی که در زندگی مشترک من متفاوت با فرهنگ مردسالار هست رو به عنوان نمونه اینجا مثال میزنم (دارم میگم که بدونیم میشه و اینا استثنا نیست. خیلی از دوستای منم اینطوری دارن زندگی می کنن):
  – من بعد از عقد در دفتر رسمی وکالت در طلاق، انتخاب محل زندگی، اجازه ی خروج از کشور، اجازه ی کار، و تمام مواردی که قانون ایران به ناخق به مرد اطلاق می کنه رو از همسرم به صورت توافقی گرفتم.
  – تمام کارهای منزل بین ما دو نفر تقریبا به مساوات تقسیم شده. از آشپزی و ظرف شستن تا لباس شستن و خونه تمییز کردن. هر کدوم یه سری ش رو انجام میدیم
  – هر دومون کار می کنیم و درآمد های تقریبا یکسانی داریم.

 3. maryam گفت:

  من باورم نمیشه چهارتا خانم مهمان برنامه هستن و همه با هم دارن راجع به این حرف میزنن که “آقایون” چطور باید پا پیش بذارن!!! پس خانم ها چی؟ اگر یه خانم از یه آقا خوشش بیاد چی کار باید بکنه؟! چرا پیش فرضتون اینه که آقایون باید شروع کنن؟ خنده داره به نظر من این بحث که ما منفعل پشت ویترین بشینیم که یکی بیاد ما رو بپسنده!
  هرچقدر هم که جامعه ما سنتی باشه یا در حال گذار باشه یا هر چی! این تفکر خنده داره از خیلی جهات هم خنده داره! واقعا از دخترهای تحصیل کرده ی ساکن خارج از کشور که حداقل فشارهای جامعه سنتی روشون نیست انتظار این دیدگاه های بسته رو نداشتم! باورم نمیشه!

 4. maryam گفت:

  ممنونم از آیدای عزیز که این سوال رو مطرح کرد بالاخره (بعد از اینکه سه چهارم وقت برنامه + کل برنامه قبلی گذشت) که آیا (و چرا) پیش فرض این هست که آقایون باید شروع کننده‌ی رابطه باشن؟

 5. احسان گفت:

  نکات زیبا و قابل تاملی توسط دوستان مطرح شده، بسیاری از نقدها به گفته های میهمانهای برنامه که برگرفته از تجربه شخصی شون بود، وارده. خوشحالیم که این بحث باب وارد شدن به چنین موضوعات مهمی رو دوباره باز کرده و بهانه ای شده برای همه ما که دوباره فکر کنیم. سپاس که با مایید، احسان.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.